Slovensko je krásne. Či už je to príroda, história alebo architektúra, je toho naozaj množstvo a máme byť na čo pyšní. Súhrnne by poňal popis slovenských zaujímavostí a lákadiel pokojne aj niekoľko kníh. Ja mám ale rada aj výstižné a kratšie texty, tak dnes som si na článok vybrala časť severného Slovenska, kde sa dajú stráviť skvelé prázdniny alebo víkend s aktivitami pre celú rodinu.
Architektonický aj historický klenot Oravy – Oravský hrad pozná asi každý z nás. Priamo vo výške 112 metrov na skalnatom útese nad riekou Orava sa týči niekdajšie sídlo viacerých významných panovníkov, napríklad kráľa Bela IV., Mateja Korvína i rodu Thurzovcov. Hradné panstvo sa začalo budovať v 13. storočí. Významné prestavby a dostavby hradu sa vykonávali takmer nepretržite a k poslednej veľkej obnove hradu došlo v 50-tych rokoch minulého storočia. Práve jednotlivé stavebné etapy robia objekt jedinečný a výnimočný. Zaujímavé exteriéry a interiéry hradu využili na nakrúcanie aj filmové štáby, odohrávajú sa tu rozprávky Kráľ drozdia brada, Sokoliar Tomáš, film Upír Nosferatu a ďalšie.
Ak si chcete prehliadku hradu spestriť inou aktivitou, odporúčam vyskúšať plavbu na plti po rieke Orava. Plte sa plavia z obce Horná Lehota do Oravského Podzámku. Samotná plavba trvá približne hodinku a dozviete sa veľa zaujímavého z pltníckej tradície, pltníckeho remesla i fakty o kraji, ktorým sa práve plavíte. Na požiadanie Vám pltníci zabezpečia aj lístok na návštevu hradu, ktorého prehliadka plynule nadväzuje na váš príchod a späť k autu do obce Horná Lehota Vás prepraví autobus. Bližšie informácie nájdete na webe: http://www.plte-orava.sk/
Keď sa presunieme z Oravy na Kysuce, nemôžeme obísť skanzen Vychylovka s historickou lesnou úvraťovou železničkou. Práve jazda otvoreným vláčikom, ťahaným historickou parnou lokomotívou je zážitkom pre deti, ale aj dospelých. Vlak má svoju trať priamo v skanzene Vychylovka, kde sa nachádzajú pôvodné domy a stavby prezentujúce život obyčajných ľudí na Kysuciach z obdobia druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Okrem domčekov s pôvodným zariadením a hospodárskymi miestnosťami je možné vidieť aj technické stavby ako vodný mlyn a pílu, pôvodné sakrálne stavby a cintorín. V skanzene sa organizujú aj tematické podujatia na rôzne témy, ich program a otváracie hodiny múzea nájdete na stránke: https://www.kysuckemuzeum.sk/muzeum-kysuckej-dediny
Spomenúť musím aj slovenský unikát, ktorý sa nachádza neďaleko skanzenu Vychylovka, v obci Stará Bystrica. Priamo na námestí malej dedinky Vám udrie do očí orloj. Skutočný, s vyrezávanými drevenými sochami, bronzovými plastikami a funkčným ciferníkom s astronomickými údajmi. V každú celú hodinu sa figúrky v orloji presúvajú doprevádzané odbíjaním zvonu. Jedinečný zážitok – odporúčam ísť sa pozrieť.
Okrem iného som aj veľký milovník kúpania, takže žiadny náš výlet sa nezaobíde bez návštevy termálneho kúpaliska či kúpeľov. Na Orave sú Vám na relax k dispozícii Meander Park Oravice s celoročnou prevádzkou a tiež kúpalisko Aqua Relax v Dolnom Kubíne a samozrejme prírodné kúpanie v Oravskej priehrade.
Na záver niekoľko faktov: