Rakúsky Hallstatt je ako z rozprávky

Určite ste ho videli na mnohých pohľadniciach, skladačkách puzzle i reklamných obrázkoch z Rakúska. A na vlastné oči je ešte krajší. Malebné mestečko Hallstatt v Hornom Rakúsku sa rozprestiera nad rovnomennou vodnou plochou pod masívom Dachsteinu. V kopcovitom teréne nad jazerom  sú situované drevené a murované domčeky, kostoly i hotely, obchodíky, reštaurácie a drobné taverny. Pomedzi domami sa v úzkych uličkách prechádzajú turisti všetkých národností.

Táto dych vyrážajúca scenéria dedinky je možno hlavným, ale len jedným z mnohých „ťahákov“, ktoré do mestečka láka svojich hostí. Asi o pol kilometra vyššie nad Hallstattom sa týči kopec, kde je pravdepodobne najstaršia soľná baňa na svete. Prvá soľ sa tu ťažila vraj už okolo roku 3000 pred Kristom. Priamo k bani sa dá vyviezť pozemnou ozubenou lanovou dráhou. Spiatočný lístok Vás vyjde na 18 Eur, ale je možné skombinovať ho so vstupom do bane a vtedy je cena výhodnejšia. Bližšie informácie o cenách, otváracích hodinách i možnostiach rezervácie vstupov nájdete na stránke https://www.salzwelten.at/de/hallstatt/preise-oeffnungszeiten/Ak nemáte strach z výšok, tak po vystúpení z lanovky si nenechajte ujsť prechádzku po 12 metrov dlhej vyhliadkovej plošine.

Pre milovníkov histórie je zase lákadlom tunajšie múzeum, kde sa okrem dejín soľnej bane dozviete veľa informácií o nálezoch z tunajšieho pohrebiska, ktoré boli natoľko významné, že po nich bola pomenovaná epocha staršej doby železnej ako Halštatská kultúra. V meste sa nachádza i kostnica Beinhaus s viac ako 1200 lebkami, ktoré sú pomaľované kvetinovými motívmi…

My sme kostnicu i múzeum vynechali a išli si vychutnať pohľad na mestečko z paluby lode. Po jazere sa premávajú drevené loďky i šlapadlá, môžete sa nechať odviezť i sa previesť sami. My sme si prenajali drevený čln a na jazere strávili dve hodinky spojené s piknikovaním a relaxom, s úžasnou siluetou mesta v pozadí.

A o tom, že je Hallstatt mestečko krásne a jedinečné svedčí i rozhodnutie jeho čínskych fanúšikov, ktorí sa natoľko zamilovali do tejto scenérie, že si „umelý“ Hallstatt vytvorili priamo v Číne.  Osobne som v čínskom Hallstatte nebola, ale podľa fotografií sa originálu nevyrovná ani zďaleka. A to je dobrá správa. Lebo rakúsky Hallstatt je z Bratislavy dostupný už za 4 hodiny jazdy autom. A v jeho okolí sa dá stráviť pár zaujímavých dní či už pre milovníkov prírody, kultúry alebo kúpeľníctva. Ale o tom zase až v niektorom z ďalších mojich článkov.

Petra Adamcová
Cestovanie a písanie sú mojimi vášňami. Obe som sa snažila prepojiť vo svojej webovej stránke. Budem rada, ak sa Vám bude páčiť, a inšpiruje Vás na Vašu cestu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Piešťany – sprievodca mestom a okolím

    Piešťany - svetoznáme kúpeľné mesto a ideálne miesto na oddych a relax. Ak sa do Piešťan chystáte, alebo ste tu už boli a chcete si zaspomínať, o histórii mesta, kultúre i architektúre sa môžete dozvedieť v knižnom sprievodcovi zdarma.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vidíme sa na Facebooku