Krása kanadskej prírody

Vždy, keď niekto spomenul Kanadu, predstavila som si čistú nádhernú krajinu, so skalnatými horami, priezračnými jazerami a zurčiacimi potokmi. Keď som sa jedného dňa ocitla v kanadských provinciách Britská Kolumbia a Alberta, moje predstavy sa do bodky splnili. Nádherná príroda, lesy, hory a čisté jazerá s odrazom skalnatých štítov na hladine.

Samozrejme, súčasťou týchto provincií sú aj moderné a veľké mestá s mrakodrapmi a obchodnými centrami – Vancouver a Calgary, ale o tých si porozprávame niekedy inokedy. Dnes som sa zamerala práve na prírodu, ktorá je tu nádherná.

Práve Rocky Mountains – Skalisté hory tvoria prirodzenú hranicu medzi Albertou a Britskou Kolumbiou. Nachádzajú sa tu štyri národné parky, ktoré boli pre svoju jedinečnosť zaradené aj do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Len pre zaujímavosť, ročne túto oblasť navštívi viac ako 9 miliónov turistov, takže takmer dva krát celé Slovensko.

Východiskovým bodom pre výlety do týchto národných parkov je mestečko Banff, ktoré je súčasťou rovnomenného národného parku. Neďaleko od neho sú situované jazerá Lake Louise a Lake Moirrane. Oproti iným kanadským jazerám má Lake Louise vodu výraznej smaragdovej farby, vďaka skalnému prachu z okolitých hôr, ktorý je vo vode rozprášený. Nádherné horské scenérie lemujúce jazero sa striedajú s tmavozelenými ihličnatými lesmi. Na brehu jazera je postavený veľkolepý zámocký hotel s kapacitou viac ako tisíc hostí. Jeho odraz v hladine niektorým milovníkom prírody odmietajúcich turizmus prekáža, mne sa zdal naopak romantický.

Jazero Moirrane je oproti predchádzajúcemu jazeru menšie a skromnejšie, ale dovolím si povedať veľkolepé svojou atmosférou. Obraz jazera bol kedysi i výzdobou kanadskej 20 dolárovej bankovky.

Celou kanadskou oblasťou Skalistých hôr vedú cesty (Icefields Parkway, Highway 93) a diaľnice (Highway 1), ktoré jednotlivé národné parky prepájajú, a po ktorých je už len samotná cesta zážitkom. Výhľady na štíty hôr striedajú odpočinkové miesta pri jazerách a potokoch. Vtedy som bola vďačná za digitálne fotoaparáty, lebo klasických foto – filmov by som tu spotrebovala naozaj veľa.

Náš literárny výlet ukončím v národnom parku Jasper. Približne 190 kilometrov severne od mestečka Banff sa nachádza ľadovcové pole Columbia Icefield. Má rozlohu približne 325 km² a odhadovanú hĺbku 300 metrov. Priamo na ľadové pole je možné sa dopraviť špeciálnym vozidlom Ice Explorer. Na vrchole sa môžete poprechádzať po jeho povrchu a dozviete sa veľa informácií o jeho objavení, skúmaní i každoročnom roztápaní.

A môj osobný zážitok, na vlastné oči som pri putovaní kanadskou prírodou mala to šťastie vidieť medveďa v čučoriedkovom poli a kanadského losa, prechádzajúceho sa lesom. To boli iné zimomriavky, našťastie boli obaja dostatočne ďaleko. Ale pocit to bol veľmi intenzívny.

Praktické informácie na záver:

 • v zimných mesiacoch sú všetky spomínané oblasti vyhlásenými strediskami zimných športov
 • v letných mesiacoch sú oblasti ideálne na poznávanie a turistiku
 • ubytovacie kapacity sú napriek ich veľkému množstvu často obsadené niekoľko mesiacov vopred, preto odporúčam včasnú rezerváciu
 • na ľadovcové pole sa dostanete len počas letnej sezóny od apríla do polovice októbra
 • všetky parky a mestečká majú skvele vybavené informačné strediská, ktoré Vám poradia so všetkým čo budete potrebovať a ich súčasťou sú často zaujímavé výstavné siene a malé múzeá s aktuálnymi informáciami o danej lokalite
 • v Kanade sú ceny potravín, ubytovacích a stravovacích služieb minimálne dva krát (i viac) vyššie ako na Slovensku, tak s tým treba pri tvorbe rozpočtu na cesty kalkulovať
Petra Adamcová
Cestovanie a písanie sú mojimi vášňami. Obe som sa snažila prepojiť vo svojej webovej stránke. Budem rada, ak sa Vám bude páčiť, a inšpiruje Vás na Vašu cestu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Piešťany – sprievodca mestom a okolím

  Piešťany - svetoznáme kúpeľné mesto a ideálne miesto na oddych a relax. Ak sa do Piešťan chystáte, alebo ste tu už boli a chcete si zaspomínať, o histórii mesta, kultúre i architektúre sa môžete dozvedieť v knižnom sprievodcovi zdarma.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Vidíme sa na Facebooku