Jihočeská pohádka

Ako dieťa som milovala hrady a zámky. Od mojich šiestich rokov som každé leto uprosila rodičov na týždenné poznávanie niektorého z krajov Českej republiky. Keď sme za deň neprešli minimálne tri hrady, zámky alebo zrúcaniny, bola som celá nesvoja. A tak sme precestovali krajinu, a ak sa história skombinovala s relaxom pri rybníku alebo vodnej nádrži, nebolo pre mňa nič krajšie. Láska k Českej republike je a bude vo mne nastálo. Napriek tomu, že republiky sú rozdelené, je to naďalej aj môj domov. A tak dnes zablúdim vo svojich zážitkoch do južných Čiech.

Perlou južných Čiech je bezosporu mesto Český Krumlov. Impozantný zámok týčiaci sa na vysokej skale spolu s meandrujúcou Vltavou v historických uličkách mesta tvoria magický obrázok. Zámok sa pyšní viacerými naj. Ide o druhý najväčší zámocký areál v ČR, jeho súčasťou je unikátny plášťový most a dochované barokové divadlo (jedno z mála vo svete), a zaujímavosťou sú aj hradné medvede, ktoré sa tu chovajú od roku 1707.

Okrem zámku, mnohých kostolov, kláštorov, malebných uličiek, múzeí a galérií je tu veľa možností ako tráviť voľný čas. Kultúru a históriu mesta dokážu v Krumlove zaujímavo prezentovať všetkým. Mesto v spolupráci s informačným centrom organizuje prednášky, tvorivé dielne, tematické vychádzky pre všetky vekové kategórie. Kto má rád adrenalín, môže splaviť časť Vltavy, previezť sa na paddle boardoch, segwayoch, navštíviť labyrint alebo si zahrať modernú únikovú hru. A naviac, v tomto meste môžete robiť všetko, ale dá sa tu aj len tak „byť“. Posedieť si v kaviarni, prechádzať sa uličkami mesta, z nábrežia pozorovať vodákov na Vltave a cítiť sa príjemne.

Pokúšala som sa zrátať všetky hrady, zámky i zrúcaniny v tomto kraji, a wikipedia mi ich ponúkla takmer 70. Maličké, takmer neznáme, i stavby, ktoré patria ku klenotom českej architektúry i histórie. Nemôžem nespomenúť najnavštevovanejší zámok v tejto oblasti – Hlubokú nad Vltavou. Neviem, či to bol len môj sen, alebo sen mnohých malých dievčatiek, ale vždy som túžila vydávať sa na tomto zámku, a cítiť sa na jeden deň ako naozajstná princezná. Nakoniec som na svadbu zvolila mne geograficky bližšie Smolenice, ale Hluboká je romantika už na pohľad. Pôvodný strážny hrad z 13. storočia obývali viaceré šlachtické rody. Najdlhšie na zámku žili a spravovali ho Schwarzenbergovia, vďaka ktorým získal aj dnešnú romantickú podobu podľa predlohy anglického Windsoru. Práve v Hlubokej sa nachádza aj ďalší, menej známy, ale krásny lovecký zámok Ohrada, v ktorom sídli múzeum lesníctva, poľovníctva a rybárstva. Ak pocestujete s deťmi, neďaleko tohto zámku je aj zoologická záhrada.

Ak máte radi malebné dedinky, tých je v južných Čechách požehnane. Najznámejšou je určite do zoznamu UNESCO zapísaná dedina Holašovice, ktorá sa vyznačuje zachovanými domami v štýle sedliackeho baroka zo 70-tych rokov 19. storočia. Rybník uprostred obce s vodníkom na drevenom podstavci, vykosená trávička, skrátka idylka. Milovníci českého filmu si určite nenechajú ujsť dedinku Hoštice u Volyně, kde sa nakrúcala známa trilógia Slunce, seno…

Juhočeský kraj je okrem spomínaných pamiatok i krajom rybníkov, lesov a lúk. Ak si priveziete alebo požičiate bicykle, môžete si vychutnať cyklotrasy okolo najvýznamnejších pamiatok, ale aj tiché lesné chodníky, kde budete len vy a príroda. Rybníkov je tu okolo 300, tak ak máte chuť, urobiť si piknik, vykúpať sa alebo len tak posedieť, ste tu správne. Mne osobne učaroval síce známy, navštevovaný, ale krásny rybník Svět neďaleko mesta Třeboň. Chodník popri rybníku je lemovaný mohutnými dubmi a jeho prirodzenou súčasťou je zámocký park, kde je postavená aj hrobka rodu Schwarzenbergov.

Ak by som chcela byť spravodlivá, tento článok by nemal koniec. Nespomenula som Jindřichův Hradec, Červenú Lhotu, Boubínsky prales, vodnú nádrž Lipno, hrad Rožmberk, mesto Písek, České Budějovice, cestu korunami stromov a stovky ďalších zaujímavých a pekných miest, ktoré stoja za videnie. Ale chcela som Vás len navnadiť, ak ste náhodou tento kraj ešte nenavštívili, alebo vo Vás vzbudiť spomienky na to Vaše putovanie touto časťou krajiny.

Tak šťastnú cestu alebo príjemné spomínanie.

Petra Adamcová
Cestovanie a písanie sú mojimi vášňami. Obe som sa snažila prepojiť vo svojej webovej stránke. Budem rada, ak sa Vám bude páčiť, a inšpiruje Vás na Vašu cestu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Piešťany – sprievodca mestom a okolím

    Piešťany - svetoznáme kúpeľné mesto a ideálne miesto na oddych a relax. Ak sa do Piešťan chystáte, alebo ste tu už boli a chcete si zaspomínať, o histórii mesta, kultúre i architektúre sa môžete dozvedieť v knižnom sprievodcovi zdarma.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vidíme sa na Facebooku