Egypt – tu zažijete naozaj všetko

Kto by si nepamätal na rozprávky Tisíc a jednej noci. V detstve sme ich čítali mnohí, možno práve pre ich exotický a tajomný esprit, kde pomedzi riadky rozvoniava kardamón a zázvor, v uličkách miestnych bazárov ponúkajú pestrofarebné textílie, šperky a pohostia Vás tým najsladším mätovým čajom. Áno, aj takto to dnes vyzerá v Egypte. Ale Egypt nie je len pozlátko mystickej arabskej atmosféry. Spoznať tu môžete veľmi dávnu históriu, vykúpať sa v tom najpriezračnejšom mori, navštíviť najväčšiu púšť sveta Saharu, a vidieť aj relatívnu chudobu a ťažký život domácich obyvateľov.

Záruka teplého a suchého počasia je tu počas celého roka, „otužilejší“ sem cestujú aj počas Vianoc, kedy teplota mora i vzduchu počas dňa dosahuje 24 stupňov Celzia. V letných mesiacoch sa teploty šplhajú až k 42 stupňom a more je vyhriate na 28 stupňov. V plytších zálivoch je voda naozaj teplá, my sme tento rok v zátoke Sahl Hasheesh namerali v mori teplotu vody 30 stupňov.

Egypt sme navštívili niekoľkokrát, posledné dva razy aj s malým dieťaťom. Pokiaľ sme cestovali dvaja dospelí ľudia, snažili sme sa precestovať a spoznať časť Egypta popri pobreží mora a v údolí Nílu čo najviac. S dieťaťom sme si už užívali najmä more, pláž a služby hotelových rezortov.

A aj v tom je čaro tejto krajiny. Ak chcete poznávať, máte nespočetné množstvo možností, ako a kde tráviť svoj voľný čas. Egypt je kolískou starovekej civilizácie, takže nech sa nachádzate v ktoromkoľvek jeho prímorskom letovisku, za pamiatkami je to len na dosah ruky. Ak ste milovníci histórie, určite odporúčam výlet do Údolia kráľov, ktoré je miestom odpočinku mnohých egyptských faraónov. Steny jednotlivých hrobiek sú vyzdobené farebnými egyptskými hieroglyfmi, najnavštevovanejšou je Tutanchamónova hrobka. Údolie kráľov sa nachádza neďaleko Luxoru, kde stojí slávny chrám Karnak, ktorý je najväčším chrámovým komplexom v Egypte. Súčasťou tohto výletu je aj návšteva Chrámu kráľovnej Hatšepsut a zastávka pri obrovských Mnemonových kolosoch. O histórii a zvláštnostiach každej pamiatky vám podrobne porozpráva sprievodca alebo si ho môžete vopred naštudovať z tematických kníh. Ku klasike samozrejme patrí návšteva pyramíd v Gíze, počítajte však s veľmi dlhou a únavnou cestou z Hurghady.

Kto miluje more a všetko s vodou spojené, je tu tiež na správnom mieste. Červené more je v dosahu štyroch hodín lietadlom zo Slovenska podľa môjho názoru najkrajšie a najživšie more. Ideálne na šnorchľovanie, pozorovanie podmorského života a plávanie. Egypťania sú si vedomí kvality a možností, ktoré im more ponúka, takže Vám sú k dispozícii plavby na otvorené more s kúpaním a sledovaním rýb, plavba loďou so zníženým podpalubím priamo pod morskou hladinou i plavba ponorkou. Pláže v Egypte sú pieskové, ale more má vo väčšine stredísk pri hoteloch koralové podložie, takže sa máte na čo tešiť, len komfortnejšie je vziať si obuv do vody.

Milovníci adrenalínu si môžu vyskúšať jazdu štvorkolkami alebo džípmi po púšti či stráviť noc priamo na púšti. My sme navštívili aj od Hurghady neďaleký ostrov Giftun, ktorý je navštevovaný práve kvôli priezračnému moru a neskutočnému množstvu rôznofarebných druhov rybičiek.

A ako je to s povestnou faraónovou pomstou, o ktorej sa veľa hovorí a obáva sa jej skoro každý cestovateľ? Pravda je, že voda v Egypte nie je pitná. Preto je samozrejmosťou piť balené vody, ale aj túto vodu využívať na čistenie zubov a prípadné umývanie ovocia alebo pohárov. Tiež je dobré vynechať ľad pridávaný do nápojov. Vyhnúť sa však úplne kontaktu s inou bakteriálnou flórou nie je možné. V reštauráciách, hotelovej kuchyni ani baroch Vám nikto poháre a taniere preplachovať pitnou vodou nebude. Odporúčam hneď po prílete si zakúpiť domáci prípravok na prípadné tráviace ťažkosti Antinal (vo forme tabliet pre dospelých a sirupu pre deti), ktorý zaberá veľmi spoľahlivo a rýchlo, ak sa nasadí včas. Naše prostriedky na tieto ťažkosti nie sú natoľko účinné. Podľa mojich skúseností ho s 50% pravdepodobnosťou nebudete potrebovať.

Písať o Egypte by sa dalo dlho a veľa. V niektorom z budúcich článkov Vám rada popíšem jednotlivé strediská, pláže, hotely, ktoré som osobne navštívila i odporúčania na zaujímavosti a špecifiká v nich.  Tak ak zvažujte Egypt, zbaľte si plavky, slnečné okuliare, dobrý opaľovací krém a výbavu na sledovanie podmorskej hladiny. Nič viac nebudete potrebovať.

Petra Adamcová
Cestovanie a písanie sú mojimi vášňami. Obe som sa snažila prepojiť vo svojej webovej stránke. Budem rada, ak sa Vám bude páčiť, a inšpiruje Vás na Vašu cestu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Piešťany – sprievodca mestom a okolím

    Piešťany - svetoznáme kúpeľné mesto a ideálne miesto na oddych a relax. Ak sa do Piešťan chystáte, alebo ste tu už boli a chcete si zaspomínať, o histórii mesta, kultúre i architektúre sa môžete dozvedieť v knižnom sprievodcovi zdarma.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vidíme sa na Facebooku