Dovolenka na výletnej lodi

Mám veľa cestovateľských snov, ale jeden z najväčších som už mala to šťastie splniť si. Vždy som túžila plaviť sa na veľkej zaoceánskej lodi, navštíviť každý deň inú krajinu, a popri tom bývať akoby v hoteli a užívať si bazény, dobré jedlo i západ a východ slnka nad oceánom.

Čo sa týka destinácií, výletné lode sa plavia takmer všade. Pre mňa bolo dôležité teplo. Popri ceste do Kanady som sa rozhodla, že je škoda preletieť kus sveta a vidieť len jednu krajinu, takže plavba loďou sa mi na pol ceste v Karibiku zdala ideálna. A dnes viem, že to bolo to najlepšie rozhodnutie.

Pri porovnávaní cien zaoceánskych plavieb majú práve karibské plavby výborné ceny a je ich pomerne veľa na výber. Od pár dňových až po niekoľko týždňové. Podstatný faktor je výber prístavu, ktorý je Vám logisticky najbližší a najdostupnejší. Ja som v súvislosti s našou ďalšou cestou zvolila mesto Miami na Floride.

Do prístavu sme sa dostali čiastočne mestskou dopravou a čiastočne autobusom lodnej spoločnosti, ktorá nás „omylom“ vzala napriek tomu, že sme transfer nemali objednaný. Ale nebránili sme sa 🙂 Spolu s ázijskými turistami a dvoma mladými Francúzmi sme sa blížili k prístavnému terminálu. Ten prvý pohľad na loď – neskutočne obrovský kolos na vode napriek všetkému šokuje. Aj japonskí turisti, ktorí sú zvyknutí na všeličo zostali na pár sekúnd bez slov. Následné nalodenie prebieha počas štyroch hodín, takže napriek tisíckam pasažierov samotný vstup s formalitami postupuje relatívne rýchlo.

Kufre už na Vás čakajú vo Vašej kajute a Vy sa môžete vydať na obhliadku lode. Nájdete tu reštaurácie, bary, ihriská, bazény, vírivky, tobogány, kinosálu, kasíno, welnes, minigolfové ihrisko a divadelnú sálu, lanovú dráhu, detské kútiky a ihriská, a mnoho ďalších aktivít, ktoré za týždeň plavby často ani nestihnete objaviť.

Pár desiatok minút pred vyplávaním už stoja na hlavnej hornej palube takmer všetci pasažieri a stovky prihliadajúcich z pobrežia, lebo už samotný odchod lode je zážitok.  Zamávali sme teda na pozdrav  ľuďom na brehu, ďalším na slávnej Miami beach, ktorú sme opodiaľ míňali a loď si  majestátne razila cestu ďalej naprieč oceánom.

Naša plavba bola naplánovaná na sedem dní s návštevou ostrovov Turk a Caicos, New Providence na Bahamách a Ocho Rios na Jamajke. Nebudem teraz písať o zaujímavostiach a krásach ostrovov a mestečiek, ktoré sme mali možnosť navštíviť. O tom zase v niektorom z ďalších článkov. Zostanem ešte chvíľu na lodi, aby som Vám mohla priblížiť ako prebieha dovolenka na palube.

Vrámci našej plavby sme dva dni strávili presunom tak, že sme nekotvili v žiadnom z prístavov. Takže vtedy prišiel čas na poznávanie priestorov i aktivít na lodi. Každé ráno je do každej z kajút doručovaný lodný spravodajca, kde sa podrobne uvádza, čo sa na ktorom mieste, v ktorú hodinu na lodi dá robiť, aké sú pripravené predstavenia, koncerty, prednášky, aké výlety si môžete počas návštevy jednotlivých destinácií objednať a podobne.

Každá loď je trochu iná, závisí od veľkosti lode, počtu podlaží a kajút. Naša loď Carnival Breeze mala kapacitu 3600 pasažierov, 1400 členov posádky, dĺžku 306 metrov a 15 podlaží. Bazénov je na lodi niekoľko a naozaj som nemala pocit, že sú preplnené. Rovnako je dostatok ležadiel, kresielok a rôznych matracov na slnenie. Takže nejaké obsadzovanie si miesta vlastným uterákom sa tu vôbec nenosí. Na najvyššej palube lode bola bežecká dráha s vonkajšou posilňovňou. Keďže strava je na lodi vynikajúca a reštaurácií na výber niekoľko, kto sa dobre najedol a pocítil výčitky svedomia, mohol si tu dobre zacvičiť. Ja som skúsila tarzaniu lezeckú dráhu, napriek tomu, že mám rešpekt  z výšok. Bolo to celkom vtipné, pretože keď už som bola hore v polovici dráhy, zdalo sa mi, že už ďalej asi nejdem, ale bolo mi celkom trápne vracať sa späť, pretože za mnou v rade stáli ďalší ľudia. Tak som to „dala“…

Našou obľúbenou aktivitou každý večer bola partia minigolfového turnaja a derby v stolnom futbale na 14 -tej palube. A samozrejme sme skúsili kasíno. To bolo plné tuším v každú dennú dobu. Zatvorené bolo akurát v čase kotvenia lode v prístave. Povedala som si, že investujem 10, slovom desať dolárov na hazard. Pán krupiér pri rulete neveril vlastným ušiam, že chcem vsadiť takúto obrovskú sumu. Niekoľko krát sa uisťoval, či dobre rozumie. A rozumel dobre. Na to, že to bolo naozaj desať dolárov, som ich vydržala investovať a prehrávať približne 30 minút, kým mi nezostalo nič a spokojne sme opustili priestory kasína. Takých „hráčov“ tam ešte asi nemali.

A zmieniť musím aj špeciálnu kapitánsku večeru, ktorá sa vždy počas plavby organizuje. Odporúčaný odev bol oblek pre pána a malé čierne šaty pre dámu. Tak sme si ich zbalili do kufra, nech teda dôstojne reprezentujeme Európu. A výsledok? V obleku a malých čiernych šatách sme v reštaurácii boli naozaj ojedinelý zjav. Pri vstupe do reštaurácie nás dokonca dva páry zastavili, či si nás môžu odfotiť, že sme „very beautiful“.  Tak sme si zapózovali 🙂 Večera bola úžasná niekoľkochodová a so skvelým vínom, ku ktorému sme dostali osobného čašníka. Netušili sme prečo, až nám pán čašník prezradil, že osobný čašník je k dispozícii tým, ktorí si objednajú celú fľašu. Po večeri nám bola odporučená tanečná sála, kde sme si vychutnali zopár valčíkov.

O zážitkoch by sa dalo písať naozaj veľa, ale ochutnávku som urobila asi dostatočnú, tak na záver už len pár faktov:

 • plavba loďou v Karibiku sa pohybuje v cenách od 290 USD na osobu
 • závisí od dĺžky plavby (od dvoch nocí vyššie) a typu kajuty (bez okna, s oknom, balkónom, suita)
 • ceny plavieb sa líšia aj v závislosti od počasia (pozor na obdobie hurikánov)
 • v cene plavby je stravovanie all inclusive s výnimkou špeciálnych reštaurácii, nealko nápoje a aktivity na lodi
 • pripláca sa za alkoholické nápoje, špeciálne kávy, miešané drinky
 • výlety na pobreží môžete absolvovať samostatne alebo si priplatiť za sprievodcu na lodi alebo vybrať si z ponuky sprievodcov v prístave
 • pohyb veľkej zaoceánskej lode nie je takmer  vôbec cítiť, ak by ste mali aj napriek tomu problém s morskou chorobou, na lodi je lekár, ktorý poskytuje tabletky proti nevoľnosti
 • plavbu si môžete zakúpiť u mnohých cestovných kancelárií už aj so spiatočnou letenkou, ale výhodnejšie je zakúpiť si letenku zvlášť a plavbu priamo u lodnej spoločnosti

ŠŤASTNÚ PLAVBU!

Petra Adamcová
Cestovanie a písanie sú mojimi vášňami. Obe som sa snažila prepojiť vo svojej webovej stránke. Budem rada, ak sa Vám bude páčiť, a inšpiruje Vás na Vašu cestu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Piešťany – sprievodca mestom a okolím

  Piešťany - svetoznáme kúpeľné mesto a ideálne miesto na oddych a relax. Ak sa do Piešťan chystáte, alebo ste tu už boli a chcete si zaspomínať, o histórii mesta, kultúre i architektúre sa môžete dozvedieť v knižnom sprievodcovi zdarma.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Vidíme sa na Facebooku