Cestovanie s deťmi, áno či nie?

Prečo cestovať s deťmi? Na to mám jednoznačnú odpoveď, lebo chceme a túžime byť spolu. Poznávať, pozorovať, oddychovať a učiť sa novému. Zažiť veci, ktoré sú úplne iné, ako tie, ktoré riešime doma. Lebo cestovanie nás teší a je o zážitkoch. A zážitky sú to najviac, čo môžeme dieťaťu dať do života. Zážitky a chvíle strávené spolu sú tým, na čo si dieťa spomenie, keď bude dospelé, čo porozpráva svojim deťom, a čo mu pri myšlienkach na tieto chvíle vyčarí úsmev na tvári.

Je samozrejmé, že dovolenka s deťmi alebo dieťaťom nebude taká, ako keď ste cestovali vo dvojici, ľahli si s knihou na pláž, podrobne si hodiny prezerali exponáty v Louvri, či ste si sadli na romantickú večeru s vínkom na Námestí svätého Marka v Benátkach. Bude a je to úplne iné. Dieťa má iné vnímanie, očakávania a predstavy. A ak je šťastné a spokojné dieťa, sú šťastní a spokojní aj rodičia. A platí to samozrejme aj naopak.

Pre mňa je najväčší dar, odpovedať na otázky nášho syna, ktoré mi kladie počas dovolenky či výletu pozorovaním okolia.

 • Ten mesiac na oblohe je rovnaký ako u nás doma? On cestoval s nami lietadlom?
 • Prečo sa na mňa všetci usmievajú?
 • Teta tu varí na ulici aj v noci? A kedy chodí spať?
 • Prečo sú v mori vlny? A ako sa sem dostalo toľko piesku? 

A potom vyšší level, keď príde dieťa po jednom dni v zahraničí medzi domácich, a bez mihnutia oka povie „Hello, Good Morning“, napriek tomu, že ste ho to neučili, len to prirodzene odpozeral a odpočul.

A potom tie drobné radosti, ktoré dieťa vysloví, stojac uprostred rozkvitnutej záhrady s kopcami v pozadí, „tu je to naozaj krásne, dobre si vybrala maminka“ alebo „mne sa tu veľmi páči, slniečko aj more, tu budeme bývať celý rok, dobre?“.

Iné bonusy

 • Keď už Vaše dieťa rastie, je dobré, aby poznalo, že nie všade sa žije tak, ako u nás. Náš syn si napríklad pri umývaní zubov na Slovensku napúšťal plný pohár vody, a nechcel si nechať vysvetliť, že mu úplne stačí polovica. Na dovolenke v Egypte som mu vysvetlila, že nie všade majú to šťastie, že otočia kohútikom a tečie pitná voda, že je to veľká vzácnosť. Po návrate domov z Egypta mi pri umývaní zubov nikdy nezabudne pripomenúť, nedávaj mi veľa vody, stačí mi pol pohárika.
 • Alebo fakt, že niektoré deti nemajú veľa hračiek, alebo nemajú žiadne. A že sa potešia, ak im nechá zopár svojich, prípadne oblečenie, z ktorého už vyrástol.
 • Dieťa sa cestovaním učí trpezlivosti. Vie, že musí zvládnuť samotnú cestu, presun do cieľovej destinácie, či už je to autom, lietadlom alebo peši či na bicykli na kratšie vzdialenosti. Taktiež vie, že dovolenku, výlet alebo prechádzku v prírode treba naplánovať. Nedá sa hneď a okamžite, predchádza tomu istý čas a plánovanie.
 • Počas cestovania sa môže stať niečo nepredvídateľné a riešenie situácie je tiež vecou, ktorá je pre dieťa (samozrejme už v určitom veku) skúsenosťou.
 • Navyše cestovanie je najlepšia škola – dieťa spoznáva cudzie kultúry, učí sa cudzí jazyk, objavuje prírodu a prírodné javy a rozširuje si geografický rozhľad.

Obava rodičov, že z dovolenky ako takej nebudú mať nič ani deti ani rodičia je podľa mňa neopodstatnená. Ak čakáte, že sa dieťa zabaví samé a vy sa budete opaľovať na lehátku pri mori, tak asi budete sklamaní. Ale stačí trochu prehodnotiť priority a to, že sa stanete „parťákom“ dieťaťa pri stavaní hradu z piesku, potápaní v bazéne alebo výstupe na zaujímavú vyhliadku Vás nabije novou energiou, zbaví stresu a prinúti myslieť na úplne iné veci ako doma alebo v práci. A naviac, užívajme si to, čo je tu a teraz v tejto chvíli. Čas beží neskutočne rýchlo. A Vaše deti nebudú stále maličké a nebudú potrebovať toľko času tráviť s Vami. Kým po tom túžia a majú z toho radosť – bola by veľká škoda neužiť si to.

Takže za mňa áno, neobávajte sa a skúste to. Cestovanie s deťmi je iné, niekedy náročnejšie na čas a organizáciu, ale za to aj viac rozmanité, zábavné a šťastné.

Ak by ste hľadali podrobného, komplexného sprievodcu o cestovaní s deťmi, nech sa páči, všetky informácie nájdete v nasledujúcom linku.

Leto sa blíži, tak ak sa chystáte na cestu kamkoľvek a chcete zabaviť svoje deti pri ceste autom či lietadlom, stiahnite si zdarma môj ebook Zábavné aktivity na cesty pre deti.

Petra Adamcová
Cestovanie a písanie sú mojimi vášňami. Obe som sa snažila prepojiť vo svojej webovej stránke. Budem rada, ak sa Vám bude páčiť, a inšpiruje Vás na Vašu cestu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Piešťany – sprievodca mestom a okolím

  Piešťany - svetoznáme kúpeľné mesto a ideálne miesto na oddych a relax. Ak sa do Piešťan chystáte, alebo ste tu už boli a chcete si zaspomínať, o histórii mesta, kultúre i architektúre sa môžete dozvedieť v knižnom sprievodcovi zdarma.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Vidíme sa na Facebooku