Čarovný a mystický ostrov Santorini

Grécky ostrov, ktorý sa pyšní mnohými naj. Najkrajší, najromantickejší, najzvláštnejší.  Áno, platí všetko z vymenovaného a ešte niečo navyše. Sú miesta, ktoré majú zvláštne kúzlo a špecifický genius loci. A ostrov Santorini je bezpochyby takýmto miestom.

Na úvod zopár faktických informácií pre bližšiu predstavu.  Santorini je súčasťou súostrovia Kyklady situovaného v južnej časti Egejského mora. Ostrov má sopečný pôvod. Najsilnejší výbuch vulkánu sa datuje do obdobia  rokov 1450 pred Kristom, ktorý spôsobil prepad celej strednej časti ostrova a vlny tsunami  spôsobili aj zánik mínojskej kultúry a civilizácie. Legenda hovorí, že časť ostrova, ktorá sa prepadla do mora je bájnou a stratenou Atlantídou…

My sme sa na ostrov prepravili trajektom z mesta Heraklion na Kréte za približne dve hodiny. Mesto  Thíra (Fíra), kde sa nachádza prístav je aj hlavným mestom ostrova. Thíra sa rozprestiera priamo na skalnom útese nad prepadnutou kalderou. Z prístavu je možné vyjsť  do mesta po schodoch alebo sa vyviezť lanovkou. Niektorí ľudia prefererujú „vyjížďku“ na chrbte oslíka, ktorý vystúpa 580 schodov s výškovým rozdielom 270 metrov za Vás. Tradičné, grécke, asi aj trochu adrenalínové. Pre prizerajúcich sa aj zábavné, keď sa osol v pravidelných časových intervaloch zasekne a nechce sa pohnúť z miesta. Uličky v meste sú lemované barmi, obchodíkmi a reštauráciami, z ktorých je úžasný výhľad. Ak do týchto končín zavítate, určite si urobte v takomto podniku prestávku na typickom gréckom frappé alebo pohári domáceho vína, ktoré je tu vraj neuveriteľne lahodné.

Vo vzdialenosti približne 15 kilometrov od hlavného mesta sa nachádza slávne mestečko Oia. Tu sa podvečer plnia všetky múriky lemujúce jednotlivé ulice, s cieľom zažiť západ slnka z ostrova Santorini. Vyčkávate na ten romantický okamih a slnko na obzore zachádza pod hladinu mora. A naozaj sa ozve potlesk, taký rozpačitý, dojatý ale potlesk. Ale mesto je nádherné aj počas dňa. Bielo modré domčeky Oii lemujúce skalný útes sú neskutočne fotogenické. Takže zo Santorini sa vrátite zaručene len s krásnymi fotografiami.

A čo sa kúpania týka? Nie je to ostrov vychýrený úžasnými bielymi plážami. Má ale naopak pláž s červeným a čiernym pieskom. My sme vyskúšali tú s pieskom sopečným a čiernym ako uhlie, a zrniečka mám doma dodnes uložené vo fotoalbume, také to bolo iné.

Santorini, to je mágia, romantika, úžas i dojatie. Je to miesto, ktoré sa nedá porovnať s ničím iným, a ktoré Vás nabije zvláštnou energiou. Navyše, je to destinácia nachádzajúca sa čo by kameňom dohodil zo Slovenska, a napriek tomu veľmi stredomorská, veľmi grécka a celkovo veľmi intenzívna. Tak šťastnú cestu.

Zopár praktických informácií:

– na Santorini sa dá letieť priamo z viedenského letiska, cena spiatočnej letenky v mimosezóne sa pohybuje od 65 Eur na osobu (let trvá cca 2 hodiny)

– ideálny čas na návštevu ostrova je počas jari aj jesene, počasie je tu krásne a ľudí o zopár menej ako v lete 🙂

– ubytovať sa môžete v hosteloch a noclahárňach (10 Eur na osobu a noc), rodinných penziónoch i luxusných hoteloch. Ja odporúčam ubytovanie u domácich na súkromí, zväčša ide o izbu v rámci domu priamo nad morom, s krásnym výhľadom do okolia, často s malým bazénom a raňajkami. Ceny sú výhodnejšie mimo spomínaných dvoch miest Thíra a Oia, napríklad v mestečkách Perissa, Kamari či Pyrgos.

– na poznávanie ostrova je ideálne prenajať si skúter, štvorkolku, pre pohodlnejších a väčšie rodiny auto.

– ideálna destinácia pre páry a dospelých cestovateľov, pre pobyt s dieťaťom by som sa rozhodla vtedy, ak máte doma malého nadšenca geológa, ktorý príliš nerieši bazény a more.

– ak sa rozhodnete cestovať na Santorini, letenky i ubytovanie riešte s predstihom, určite nie na poslednú chvíľu.

Petra Adamcová
Cestovanie a písanie sú mojimi vášňami. Obe som sa snažila prepojiť vo svojej webovej stránke. Budem rada, ak sa Vám bude páčiť, a inšpiruje Vás na Vašu cestu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Piešťany – sprievodca mestom a okolím

    Piešťany - svetoznáme kúpeľné mesto a ideálne miesto na oddych a relax. Ak sa do Piešťan chystáte, alebo ste tu už boli a chcete si zaspomínať, o histórii mesta, kultúre i architektúre sa môžete dozvedieť v knižnom sprievodcovi zdarma.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vidíme sa na Facebooku